Gdy twoje dziecko musi iść do sądu

Sąd to nie jest naturalne miejsce dla dzieci. Zdarza się jednak, że twoje dziecko zostało skrzywdzone albo było świadkiem zdarzenia i musi o tym opowiedzieć. Od kilku lat w Polsce prowadzona jest kampania, której celem jest ochrona dziecka będącego w procedurach sądowych. Grudziądz dość szybko włączył się kolejne ogólnopolskie przedsięwzięcia i obecnie w naszym mieście realizuje się już dość powszechnie nowy sposób traktowania małoletniego świadka.

Inicjatorem lokalnych działań na rzecz dziecka krzywdzonego jest Grudziądzkie Towarzystwo Pomocy Dziecku i Rodzinie Homini, mające swoją siedzibę przy Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu. Towarzystwo skupia profesjonalistów pracujących zawodowo na rzecz dzieci w różnych grudziądzkich instytucjach. Współpracuje systematycznie z sądem, prokuraturą, policją, szkołami oraz służbą zdrowia. Buduje system zintegrowanej pomocy dziecku w mieście przy udziale władz samorządowych.

Od listopada 2004 roku przesłuchania małych dzieci, pokrzywdzonych lub świadków, odbywają się w specjalnie przygotowanym pokoju przesłuchań, który mieści się w siedzibie Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego przy ul. Mikołaja z Ryńska 8. Tam dziecko jest przygotowane do przesłuchania przez biegłego psychologa, który towarzyszy mu przez cały czas. Całe przesłuchanie odbywające się przed osobą sędziego i w obecności prokuratora jest rejestrowane, aby nie było konieczności wielokrotnego słuchania.

Można też skorzystać z porady i pomocy tzw. opiekuna ofiary. Osoby zajmujące się wsparciem dziecka w procedurach sądowych pełnią społeczne dyżury również w siedzibie Towarzystwa.

Grudziądzkie adresy:

W Grudziądzu psycholog przyjmuje:

  • PPP – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grudziądzu, ul. Korczaka 23, tel. 4644805, 4644807, PN.- ŚR. 8.00– 17.00, CZW, PT. 8.00–15.30
  • PP – Poradnia Psychologiczna, POLIKLINIKA, Grudziądz, ul. Legionów 57, TEL. 056 6440959
  • PP – Poradnia Psychologiczna przy Zespole Poradni Specjalistycznych (w Węgrowie) ul. Rydygiera 15/17 86-300 Grudziądz
  • PZP – Poradnia Zdrowia Psychicznego i Poradnia Psychologiczna, Grudziądz, ul. Korczaka 25, TEL. 056 4502340
  • PZP – Poradnia Zdrowia Psychicznego i Poradnia Psychologiczna, Grudziądz, ul. Roty Grudziądzkiej 6, TEL. 056 4610652
  • CPDiPR – Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, Grudziądz, ul. Mikołaja z Ryńska 8, tel./fax: (56) 462 18 71

Strony internetowe:

Ponadto można skorzystać z udziału w zajęciach Szkoły dla Rodziców organizowanej cyklicznie przez Centrum Profilaktyki i Terapii w Grudziądzu, ul. Korczaka 23 lub przez PPP.

Scroll to Top