Poradnik

Dziecko z problemem. Jak pomóc rodzicowi w Grudziądzu, szukanie pomocy w Grudziądzu.

Żyjemy wciąż szybciej, coraz więcej czynności wykonujemy w ciągu kolejnych godzin, dni, miesięcy. Tak życie planujemy, ale też zmuszają nas do tego okoliczności zewnętrzne. Potrzebujemy zatem dróg na skróty. Roztropne jest korzystanie ze skrótu, jeśli zna się drogę lub ma przewodnika.

Niniejsza publikacja powstała celem ułatwienia rodzicowi doświadczającemu trudności w wychowaniu i opiece nad swym dzieckiem, dotarcia do właściwego miejsca pomocy. Powstała w grudziądzkiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej jako efekt wspólnej pracy, doświadczeń diagnostycznych i terapeutycznych pracujących w niej specjalistów, zebranych przez nich informacji na temat form i jakości lokalnych zasobów pomocowych. Skierowana natomiast jest do bardzo konkretnego odbiorcy – rodzica, opiekuna mieszkającego na terenie miasta Grudziądz oraz grudziądzkiego powiatu ziemskiego.

Ogólnych poradników na rynku jest wiele. Istnieje też całkiem sporo informatorów albo baz danych, tak lokalnych, jak też o szerszym zasięgu. Jednak doświadczenie podpowiada nam, że nie każdy potrzebujący potrafi znaleźć pomoc. Że trudno jest poruszać się w gąszczu informacji. Spotykamy się często z sytuacją, że rodzic zanim dotrze do nas, wykona masę telefonów, odwiedzi wiele miejsc niepotrzebnie. Bywa i tak, że u nas pojawiają się osoby, którym musimy wskazać inne miejsce. Dlatego postanowiłyśmy napisać ten przewodnik. Ma on stanowić mapę najczęściej przeżywanych trudności, na której rodzic będzie mógł odnaleźć definicję własnego problemu, zidentyfikować najważniejsze objawy, uzyskać podstawowe informacje na temat tego, jak zareagować w domu. Dowie się też, co powinien przygotować przed wizytą i jak najłatwiej znaleźć właściwą osobę lub instytucję, która konkretnie w Grudziądzu, albo w najbliższym otoczeniu, oferuje konieczną pomoc.

Przewodnik jest jednym z wielu dobrych owoców podejmowanej już od kilku lat współpracy pomiędzy różnymi instytucjami lokalnymi w zakresie troski i odpowiedzialności za nasze miejsce na ziemi, naszą przyszłość, a przede wszystkim za ludzi tu żyjących, i przede wszystkim za tych najmniejszych. Doświadczenie pokazuje, że w naprawdę wielu miejscach można spotkać profesjonalizm, życzliwość, zaangażowanie, otwartość. Dlatego warto było popracować nad opisaniem grudziądzkich możliwości i zachęcić rodzica do skorzystania z nich.

Scroll to Top