Gdy twoje dziecko skarży się na bóle

Ból zawsze jest sygnałem niepokojącym, negatywnym symptomem świadczącym o tym, że coś złego dzieje się w naszym organizmie.

Dzieci jeszcze bardziej niż dorośli „reagują i są wrażliwe na wszelkie zmiany – niepokoje, lęki, napięcia, ale także zachwyty i radości. Śmieją się i płaczą „całymi sobą”. Trzeba pamiętać, że zarówno nas, jak i dzieci, może boleć dusza bądź ciało.

Często bywa tak, że cierpi dusza, ale wyrażone jest to poprzez ciało. Wówczas takie dolegliwości nazywamy napięciowymi – czasami psychosomatycznymi. Istnieje duże ryzyko, że jeśli dziecko bardzo często uskarża się na ból, to znaczy, że poziom napięcia jest tak duży, iż reaguje już ciało. Często dziecko „boli głowa, nogi, ręce, brzuch” – choć repertuar tego, co może boleć jest bardzo szeroki. Nigdy nie można lekceważyć skarg dziecka, „że boli go…”, gdyż nawet, jeśli czegoś nie widzimy – to wcale nie znaczy, że tego nie ma.

Nie można zaprzeczać i mówić, że: „samo przejdzie”. Czasami wystarczy przytulić, wycałować i położyć ręce na czole. Dzieje się tak wtedy, gdy „ból mówi” tylko o potrzebie bycia i doznawania miłości, a choroba jest jedynym sposobem, aby „mieć” mamę na wyłączność dla siebie. W większości jednak przypadków chroniczne, częste bóle sugerują problem, który jest skomplikowany, najczęściej długo „skrywany”.

Warto przyjrzeć się także sobie. Czy przypadkiem Ty również zbyt często nie skarżysz się na bóle głowy…i Twoje dziecko od Ciebie nauczyło się takich reakcji. Można rozważyć w takich sytuacjach konsultację ze specjalistą, podjąć rozmowę o problemie i pomóc swojemu dziecku być znowu „wolnym od bólu”.

Grudziądzkie adresy:

Jeśli uznasz, że nadal niepokoją cię kłamstwa twego dziecka, warto skonsultować to z psychologiem, a nawet z psychiatrą:

  • PPP – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grudziądzu, ul. Korczaka 23, tel. 4644805, 4644807, PN.- ŚR. 8.00– 17.00, CZW, PT. 8.00–15.30 (możliwe spotkania po południu)
  • PP – Poradnia Psychologiczna, POLIKLINIKA, Grudziądz, ul. Legionów 57, TEL. 056 6440959
  • PP – Poradnia Psychologiczna przy Zespole Poradni Specjalistycznych (w Węgrowie) ul. Rydygiera 15/17 86-300 Grudziądz, TEL.: 056 450 06 70
  • PZP – Poradnia Zdrowia Psychicznego i Poradnia Psychologiczna, Grudziądz, ul. Korczaka 25, TEL. 056 4502340
  • PZP – Poradnia Zdrowia Psychicznego i Poradnia Psychologiczna, Grudziądz, ul. Roty Grudziądzkiej 6, TEL. 056 4610652

CPDiPR – Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, Grudziądz, ul. Mikołaja z Ryńska 8, tel./fax: (56) 462 18 71

Ponadto można skorzystać z udziału w zajęciach Szkoły dla Rodziców organizowanej cyklicznie przez Centrum Profilaktyki i Terapii w Grudziądzu, ul. Korczaka 23 lub przez PPP.

Scroll to Top