Gdy twoje dziecko eksperymentuje z alkoholem

Kiedy jesteś rodzicem nastolatka, musisz wiedzieć, że prędzej czy później Twoje dziecko „spotka się” z alkoholem. Wraz ze zmianą wzorców konsumpcji w Polsce oraz obfitym zaopatrzeniem sklepów w napoje alkoholowe, młodzi ludzie coraz częściej systematycznie piją piwo, a są tacy, którzy robią to codziennie. Ponadto żyją oni w przekonaniu, że piwo to przecież nie alkohol. Ta nowa moda dotyczy zarówno dorastających chłopców jak i dziewcząt.

Ciekawość oraz napięcia związane z okresem dorastania, a także silna presja ze strony rówieśników – znaczących osób dla Twojego dziecka, to główne powody, dla których młodzi ludzie eksperymentują z alkoholem. Zdarza się również, iż w ten sposób próbują oni rozwiązać swoje problemy (rodzinne, szkolne, związane z niepowodzeniami w kontaktach z rówieśnikami, itp.)

Pijąc alkohol młodzi ludzie odkrywają „sposób” na przełamywanie nieśmiałości. Alkohol dodaje im pewności siebie, staje się gwarantem dobrej zabawy i substytutem dorosłości.

Jak pomóc dziecku nie pić ?

Warto, aby Twoje dziecko dowiedziało się, że troszczysz się o nie, kochasz je i bardzo zależy Ci na tym, żeby nie piło. Rozmowa jest podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem. Rozmawiaj więc z nim o alkoholu i narkotykach. Nie strasz, „nie truj”, po prostu przekaż dziecku obiektywne informacje na temat działania alkoholu i niebezpieczeństw związanych z ich nadużywaniem.

Naucz się naprawdę wysłuchiwać swoje dziecko. Okazuj zainteresowanie jego sprawami, staraj się przyjąć jego perspektywę widzenia świata, próbuj je zrozumieć, a nie pouczaj. Pomóż dziecku dobrze czuć się ze sobą. Okazuj akceptację, dostrzegaj jego wyjątkowość, doceniaj umiejętności, talenty, bierz pod uwagę jego opinię i sądy.

Pomóż dziecku zbudować sobie jasny system wartości.

Ucz, co jest dobre, a co złe. Silny system wartości doda mu odwagi w podejmowaniu samodzielnych decyzji niezależnie od presji kolegów. Bądź dobrym modelem i przykładem. Postępuj tak, by być wiarygodnym. Dzieci są dobrymi obserwatorami i łatwo zauważą, gdy nie robisz tak, jak mówisz.

Pomóż dziecku radzić sobie w sytuacjach nacisku ze strony kolegów.

Umiejętność mówienia „nie”, gdy ktoś proponuje alkohol i „tak”, gdy chodzi o rzeczy fajne i zdrowe – to coś, czego dziecko powinno i może nauczyć się w domu. Ustal jasne zasady dotyczące alkoholu i narkotyków. Powiedz dziecku, że nie wolno mu pić, palić, zażywać narkotyków, oraz robić innych rzeczy, na które się nie zgadzasz. Bądź konsekwentny w respektowaniu wprowadzonych reguł. Konsekwencje powinny być dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka i nie mogą naruszać jego godności.

Zachęcaj dziecko do rzeczy zdrowych i twórczych.

Zorganizuj mu coś ciekawego, zachęć do sportu, hobby. Dobrze zorganizowany czas porządkuje świat dziecka, ogranicza pokusy, nadaje sens i koloryt jego życiu. Porozmawiaj z rodzicami innych dzieci.

Oni też przechodzą przez to samo, co ty. Gdy Twoje dziecko wybiera się z kolegami na imprezę, upewnij się, że nie będzie tam alkoholu. Staraj się poznać znajomych i kolegów Twojego dziecka. Gdy zauważysz, że Twoje dziecko pije alkohol, a nie pomogą rozmowy i ustalone zasady są łamane, zwróć się o pomoc do instytucji, które mogą Ci pomóc rozwiązać wasz problem.

Grudziądzkie adresy:

  • NZOZ Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Innych Uzależnień, ul. Mickiewicza 19, 86-300 Grudziądz, tel.: 056 46 12 392
  • Ośrodek Profilaktyki Uzależnień i Interwencji Kryzysowej, ul. Waryńskiego 36 (100 metrów za STOMILEM), Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych od alkoholuwt – pt. 7.00 -11.00, pn 15.00 – 19.00, tel. 056 46 27050, 4627052, fax. 056 46270533572
  • Centrum Profilaktyki i Terapii, Grudziądz, ul. Korczaka 23, tel. 056 4630560
  • CPDiPR – Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, Grudziądz, ul. Mikołaja z Ryńska 8, tel./fax: (56) 462 18 71
  • MOPR – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (dla osób z miasta), ul. Hallera 1, tel. 056 46 269 90, fax: 056 46 286 90 www.mopr.grudziadz.pl
  • PCPR – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grudziądzu (dla osób z powiatu) 86-300, ul. Małomłyńska 1, tel. 45-14-434
  • PPP – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grudziądzu, ul. Korczaka 23, tel. 46 44 805, PN.-PT. 8.00 – 15.30
  • PARPA – Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 01-458 Warszawa, ul. Szańcowa 25, tel.: (0-22) 532 03 20, 532 03 25, 532 03 26, fax.: (0-22) 836 816 www.parpa.pl

Ponadto można skorzystać z udziału w zajęciach Szkoły dla Rodziców organizowanej cyklicznie przez Centrum Profilaktyki i Terapii w Grudziądzu, ul. Korczaka 23 lub przez PPP.

Scroll to Top