Gdy twoje dziecko moczy się w dzień i w nocy

Z moczeniem nocnym i dziennym dziecka, boryka się spore grono rodziców. Niektóre dzieci moczą się w dzień, niektóre tylko w nocy, jeszcze inne zarówno w dzień i w nocy.

Moczenie może być objawem dysfunkcji rodziny – pewne ważne sfery życia dziecka, jak na przykład poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, itp. zostały w jej wyniku zakłócone, bądź problemów emocjonalnych przeżywanych przez dziecko. Próbuje ono w ten sposób zwrócić na siebie uwagę otoczenia, daje „ sygnał, że coś jest nie tak. Mówimy wówczas o moczeniu wtórnym – dziecko wcześniej kontrolowało potrzebę oddawania moczu.

O moczeniu pierwotnym natomiast mówimy wówczas, gdy dziecko nie miało w swoim dotychczasowym życiu okresu kontrolowania potrzeby oddawania moczu, co oznacza, że moczy się bez przerwy, od urodzenia.

Problem ten jest dla rodziców niezwykle uciążliwy, gdyż wiąże się z dyskomfortem w utrzymaniu codziennej higieny w otoczeniu dziecka. Dziecko zaś pozbawia przyjemności doświadczania wyjazdu na kolonie, nocnych wizyt u przyjaciół, rodziny, wtłacza je w poczucie winy, wstydu i bezradności w obliczu własnej niemocy. Udręczony rodzic staje się często drażliwy, okazuje dziecku swoje niezadowolenie, zdarza się, że zawstydza je, czym wzmacnia poczucie winy i pogłębia dyskomfort psychiczny dziecka.

Dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa, który:

  • rozpozna problem
  • określi charakter moczenia (pierwotny, wtórny)
  • zaproponuje odpowiednią formę terapii

Zanim jednak zdecydujesz się na wizytę u psychologa, warto, żebyś wiedział:

1) Fizjologicznie, dziecko ma prawo moczyć się w nocy do 5 roku życia – a więc rodzicu, cierpliwości!

2) Dzieciom zdarza się zmoczyć w nocy po emocjonującym, pełnym wrażeń dniu, bądź silnym przeżyciu (np. pójście do przedszkola, szkoły, pobyt w szpitalu, kłótnia rodziców, itp.)

3) Jeżeli jest to sporadyczne, nie panikuj! Zaopiekuj się dzieckiem, przytul, zapewnij o miłości, nie zawstydzaj. Gdy moczenie będzie powtarzało się każdej nocy i będzie utrzymywać się przez dłuższy czas – skontaktuj się z psychologiem.

4) Często w ciągu dnia, dzieci moczą się, gdyż zwyczajnie nie mogą oderwać się od zabawy, która całkowicie je pochłania. Warto wówczas poobserwować dziecko, przypomnieć o pójściu do toalety, wprowadzić elementy dyscyplinujące.

5) Przed wizytą u psychologa, warto zdiagnozować dziecko medycznie. Lekarz pierwszego kontaktu zleci specjalistyczne badania, wykluczające medyczne przyczyny moczenia u dziecka.

Proces terapeutyczny moczenia, przy dużym zaangażowaniu rodziny, zazwyczaj kończy się rozwiązaniem problemu. Dziecko odzyskuje spokój, wiarę w siebie, wreszcie czuje się uwolnione od uciążliwego kłopotu.

Grudziądzkie adresy:

Pomoc psychologiczna:

  • CPDiPR – Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, Grudziądz, ul. Mikołaja z Ryńska 8, tel./fax: (56) 462 18 71
  • OIK – Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy OPUiI, Grudziądz, ul. Waryńskiego 36, tel. 056 4501148
  • PPP – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grudziądzu, ul. Korczaka 23, tel. 4644805, 4644807, PN.- ŚR. 8.00– 17.00, CZW, PT. 8.00–15.30
  • PP – Poradnia Psychologiczna, POLIKLINIKA, Grudziądz, ul. Legionów 57, TEL. 056 6440959
  • PP – Poradnia Psychologiczna przy Zespole Poradni Specjalistycznych (w Węgrowie) ul. Rydygiera 15/17 86-300 Grudziądz, TEL.: 056 450 06 70
  • PZP – Poradnia Psychologiczna, Grudziądz, ul. Korczaka 25, TEL. 056 4502340
  • PZP – Poradnia Psychologiczna, Grudziądz, ul. Roty Grudziądzkiej 6, TEL. 056 4610652

Ponadto można skorzystać z udziału w zajęciach Szkoły dla Rodziców organizowanej cyklicznie przez Centrum Profilaktyki i Terapii w Grudziądzu, ul. Korczaka 23 lub przez PPP.

Scroll to Top