Człowiek w swojej naturze jest” istotą społeczną”. Potrzeby społeczne ujawniają się u dzieci w 3-4 roku życia i wówczas najczęściej rozpoczynamy swoją przygodę społeczną poprzez pójście do przedszkola. Dla wielu z nas było to pierwsze zderzenie ze „światem” innych, obcych osób. Z czasem ci obcy stali się kolegami, przyjaciółmi i zaczęli odgrywać bardzo ważną rolę w naszym życiu. Poza rodziną, która jest pierwszym społecznym środowiskiem człowieka.
Wśród dzieci obserwuje się różną gotowość do podejmowania ról i zadań społecznych. Gdy jednak obserwujemy, że nasze dziecko, nie tylko nie adaptuje się do nowego środowiska, nie ma nowych kolegów, ale wręcz izoluje się – budzi to niepokój. Gdy jest smutne, samotne, nie ma żadnych kolegów, koleżanek, pełne jest obaw, zmienia się, gdy pojawia się w szkole czy przedszkolu – powinno budzić niepokój. Są to bowiem symptomy wskazujące na to, iż dziecko ma problem z byciem w grupie na tyle poważny, że może nie poradzić sobie samo.
Ty jako rodzic, najważniejsza dla niego osoba, powinieneś zadać sobie pytanie:
- Czy moje dziecko jest społecznie dojrzałe, aby funkcjonować w grupie ?
- Czy moje dziecko jest sprawne intelektualnie, prawidłowo wypowiada się, nie ma wady wymowy czy innych widocznych powodów aby czuć się gorsze od innych ?
- Czy twoja rodzina funkcjonuje prawidłowo i dziecko nie obawia się ujawnienia trudnych dla niego faktów przed rówieśnikami (stąd smutki izolacja służąca ochronie) ?
Tych pytań dotyczących smutku twego dziecka jest jeszcze więcej – być może warto skonsultować obawy z psychologiem, który:
- rozpozna problem
- zaproponuje formę pomocy
- zaopiekuje się emocjami twoimi i twego dziecka
Problem z samotnością dzieci w grupie jest coraz bardziej powszechny. Bardzo istotne jest, abyś TY zauważył ten problem i natychmiast coś z nim zrobił, aby samotność nie stała się drzwiami oddzielającymi dziecko od świata, zamkniętymi od zawsze i już na zawsze…
Grudziądzkie adresy:
Pomoc psychologiczna:
- CPDiPR – Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, Grudziądz, ul. Mikołaja z Ryńska 8, tel./fax: (56) 462 18 71
- OIK – Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Grudziądz, ul. Waryńskiego 36, tel. 056 4501148
- PPP – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grudziądzu, ul. Korczaka 23, TEL. 46 44 805, PN.-PT. 8.00 – 15.30
- PP – Poradnia Psychologiczna, POLIKLINIKA, Grudziądz, ul. Legionów 57, TEL. 056 6440959
- PP – Poradnia Psychologiczna przy Zespole Poradni Specjalistycznych (w Węgrowie) ul. Rydygiera 15/17 86-300 Grudziądz, TEL.: 056 450 06 70
- PZP – Poradnia Psychologiczna, Grudziądz, ul. Korczaka 25, TEL. 056 4502340
- PZP – Poradnia Psychologiczna, Grudziądz, ul. Roty Grudziądzkiej 6, TEL. 056 4610652