Wszyscy lubimy przeżywać przyjemne, miłe wydarzenia, ponieważ towarzyszą im równie miłe i pozytywne emocje. Człowiek ma wówczas ochotę zatrzymać czas i cieszyć się bez końca. Jednakże w codziennym życiu oprócz tych radosnych chwil przychodzi nam spotykać się z różnymi trudnymi i nieprzyjemnymi sytuacjami, które niosą za sobą równie trudne do przeżywania uczucia. Jedną z takich sytuacji są rozstania z bliskimi. Ważne jest, aby pamiętać, iż rozstania są wpisane w rozwój człowieka i towarzyszą mu przez całe życie. W związku z tym zamiast im zaprzeczać, czy też z nimi walczyć, dobrze jest poznać sposoby radzenia sobie z nimi.
Rozstania najczęściej doświadczane przez dzieci to:
- rozstanie z najbliższym przyjacielem, który zmienił miejsce zamieszkania
- rozstanie z rodzicami w związku z pójściem do przedszkola
- wyjazd na wycieczkę, kolonię, obóz
- wyjazd w celach zarobkowych jednego lub obojga rodziców za granicę
- rozwód rodziców
Wszystkim tym rozstaniom towarzyszą trudne do przeżywania uczucia (tęsknota, smutek, żal, lęk, złość, bezradność, bezsilność itp.). Nasilenie i czas trwania tych uczuć zależy od tego czego dotyczy rozstanie. W sposób szczególny i najbardziej intensywnie przeżywane są rozstania związane z najważniejszymi dla dziecka osobami – rodzicami.
Co możesz zrobić, aby pomóc dziecku poradzić sobie z trudnymi uczuciami, które towarzyszą mu podczas rozstania z bliską osobą ?
- pomóż dziecku nazwać uczucia, które w danej chwili mu towarzyszą i daj mu prawo do ich przeżywania oraz wyrażania (wyobraź sobie, co może czuć)
- unikaj negowania przeżywanych przez dziecko uczuć
- opowiedz mu o tym, że to co czuje nie jest niczym niepożądanym (dzieci często tego nie wiedzą)
- zadbaj o to, aby nie czuło się samotne, bądź obecny przy dziecku
- zaoferuj mu swoją pomoc, zapytaj, co możesz zrobić, aby poczuło się lepiej
- traktuj dziecko z należnym mu szacunkiem – wyjaśnij to, czego nie rozumie, unikaj mówienia półprawd (informacje dobieraj odpowiednio do wieku dziecka)
- nie czyń dziecka współodpowiedzialnym sytuacji rozstania (w przypadku wyjazdu do pracy, czy rozwodu)
Grudziądzkie adresy:
- CPDiPR – Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, Grudziądz, ul. Mikołaja z Ryńska 8, tel./fax: (56) 462 18 71
- OIK – Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Grudziądz, ul. Waryńskiego 36, tel. 056 4501148
- PPP – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Grudziądzu, ul. Korczaka 23, tel. 4644805, 4644807, PN.- ŚR. 8.00– 17.00, CZW, PT. 8.00–15.30
- PP – Poradnia Psychologiczna, POLIKLINIKA, Grudziądz, ul. Legionów 57, TEL. 056 6440959
- PP – Poradnia Psychologiczna przy Zespole Poradni Specjalistycznych (w Węgrowie) ul. Rydygiera 15/17 86-300 Grudziądz, TEL.: 056 450 06 70
- PZP – Poradnia Psychologiczna, Grudziądz, ul. Korczaka 25, TEL. 056 4502340
- PZP – Poradnia Psychologiczna, Grudziądz, ul. Roty Grudziądzkiej 6, TEL. 056 4610652